To jest kurs z cyklu „na zamówienie”. Poznamy na nim kilka sposobów szycia map. Tych prawdziwych,
które wiernie odwzorowują prawdziwe mapy, a również takich, będących dowolna interpretacją
tematu.


Kurs prowadzi Anna Sławińska - wielka miłośniczka map, i niedoszły kartograf.

 
   

Po raz pierwszy w Polsce zaprezentujemy technikę wykonania aplikacji odwróconej stosowaną przez znaną amerykańską markę modową Alabama Chanin, www.alabamachanin.com.

Jeżeli:

 • jesteś otwarta na nowe pomysły i technologie w szyciu,
 • lubisz nadawać niepowtarzalny styl i charakter szytym przez siebie ubraniom,
 • cenisz ekologię i samowystarczalność,

to ten kurs jest właśnie dla Ciebie!

Nauczymy Was jak stosować ręczną aplikację odwróconą do bardzo ciekawego ozdabiania całych ubrań albo tylko ich fragmentów. Podpowiemy jak nadać indywidualny charakter Waszym nowym ubraniom albo zmienić nie do poznania te, które już Wam się znudziły. Zachęcimy do uszycia nowych lub zmiany wyglądu ubranek Waszych dzieci.

Na kursie opowiemy o materiałach i surowcach, pokażemy krok po kroku jak wykonać aplikację oraz poradzimy, jak dbać o wykonane rzeczy. Na koniec uszyjemy okładkę na książkę, którą zabierzesz do domu. Dla tych, które nie lubią ręcznego szycia, przygotowałyśmy wersję aplikacji z wykorzystaniem maszyny do szycia.

Kurs prowadzą: Ania Sławińska i Tatiana Dąbrowska

Data: 18 listopada 2017 r., 25 listopada 2017 r., 
Od godziny 10.00 do 16.00.
Zapewniamy wszystkie materiały.
Kurs kosztuje 230 zł.
Kurs jest w Warszawie, blisko stacji metra Dworzec Gdański (Rondo Radosława). 
Jeżeli chcesz się zapisać, kliknij tutaj.
 
   

Kurs obejmuje podstawowe wiadomości o szyciu patchworków. Będziemy szyć poszewkę na poduszkę, makatkę lub wierzch na torbę. W kursie mogą wziąć udział również osoby, które nie potrafią szyć na maszynie.

Proponujemy 3 wzory patchworków do wyboru, w zależności od wprawy w posługiwaniu się maszyną do szycia. Uczestnicy kursu dostają kilkudziesięciostronicową, bardzo szczegółową instrukcję wykonania wszystkich trzech patchworków.

podst01podst02podst04 

Zaprezentuję cały wachlarz technik, za pomocą których można nie tylko uszyć drzewo, ale też nadać mu odpowiedni charakter i wyrazić osobowość.

Uczestniczki proszone są o przyniesienie własnego tła, na którym będą szyły swoje wymarzone drzewa.
Tło to kawałek tkaniny (lub kilka zszytych razem) w formacie nie większym niż A4. Ważne, żeby nie był to przypadkowy kawałek tylko taki, na którym
naprawdę chcą "posadzić drzewo".

Zajęcia poprowadzi Bożena Wojtaszek. autorka bloga textilecuisine.blogspot.com

dr 01 dr 02  dr 03 

Aplikacje mogą fantastycznie wzbogacić patchwork: klasyczny, kiedy naszyjemy je na niektóre łatki, oraz artystyczny, do bardzo dokładnego zszywania zarówno dużych, jak i bardzo małych elementów. Przydadzą się również do ozdabiania ubrań, podkładek czy poduszek.

Na kursie zajmiemy się:
 • aplikację ręczną
 • kilkoma rodzajami aplikacji maszynowej:
 • z „surowymi” brzegami,
 • z użyciem freezer paper,
 • z użyciem flizeliny dwustronnie przylepnej,
 • z brzegami podwijanymi w trakcie szycia.
Będziemy korzystać z naszej nowej maszyny ScaNCut Brothera, czyli połączenia wycinarki ze skanerem. 

Aplikacje z użyciem bias tape, czyli lamówki, to bardzo efektowna technika, dzięki której mogą powstawać quiltowe wersje witraży. Lamówka umożliwia również powstawanie prac inspirowanych pop artem i komiksem, gdzie potrzebny jest wyrazisty kontur poszczególnych elementów. Dzięki lamówce możemy też tworzyć prace z elementami wzorów celtyckich. Na zajęciach poznamy techniki, które ułatwią nam powstawanie tego typu prac.

Kurs prowadzi Ania Sławińska, www.annaslawinska.pl.

Data: 26 listopda 2017 r.
Od godziny 10.00 do 16.00.
Zapewniamy wszystkie materiały.
Kurs kosztuje 230 zł.
Kurs jest w Warszawie, blisko stacji metra Dworzec Gdański (Rondo Radosława). 
Jeżeli chcesz się zapisać, kliknij tutaj.
motyl01motyl02 

Aplikacja mola to technika używana od wieków przez Indian południowoamerykańskich. Tak ozdabiają swoje ubrania i szyją obrazy. W Polsce niestrudzoną propagatorką tej techniki jest Katarzyna Małyszko http://makalatki.blogspot.com.

Kurs prowadzi Ania Sławińska, autorka bloga annaslawinska.blogspot.com.

apli3 01apli3 02apli3 03

Wszyscy zachwycamy się art quiltami. Okazuje się, że ich uszycie nie jest trudne, jeżeli korzysta się z różnych ułatwień: flizeliny dwustronnie przylepnej, flizeliny rozpuszczalnej czy farb do tkanin. Takie właśnie rozwiązania pokazujemy na tym kursie. Efekty są zaskakujące.

artf 01artf 02artf 03

Na naszych zajęciach zachęcałyśmy Was do zbierania wszystkich, nawet najmniejszych skrawków tkanin. Teraz nam się przydadzą. Poznamy zaawansowaną technikę będącą połączeniem quiltu i kolażu, a dającą efekt podobny do malarstwa impresjonistycznego. Można z niej korzystać przy szyciu krajobrazów, portretów i innych patchworków.

Kurs prowadzi Ania Sławińska, autorka bloga annaslawinska.blogspot.com.

con 01con 02con 03

Crazy (ang. crazy = szalony) W tej technice zszywamy łatki w artystycznym nieładzie ale wbrew pozorom powinnyśmy się kierować pewnymi zasadami. Na zajęciach poznamy kilka metod, dzięki którym szycie takich patchworków będzie szybkie i proste. Powiemy jak łączyć tkaniny o różnych splotach, różnej grubości, o różnych fakturach, jak ozdabiać patchworki koralikami, paskami pasmanterii, specjalnymi ściegami maszynowymi i ręcznymi.

Kurs prowadzi Ania Sławińska, autorka bloga annaslawinska.blogspot.com.

cra 01cra 02cra 03

To nasze kolejne spotkanie autorskie. Tym razem poprowadzi je Bożena Wojtaszek, autorka znakomitych patchworków, które pokazuje na swoim blogu textilecuisine.blogspot.com
Bożena szyje fantastyczne art quilty inspirowane naturą, kuchnią a także starymi historiami. Na zajęciach wprowadzi nas w tajniki swojej artystycznej kuchni.

dom 01dom 02dom 03

Masz ochotę uszyć coś w kilkunastu odcieniach zieleni? Biorąc pod uwagę zaopatrzenie w sklepach, możesz mieć z tym problemy. Na naszych zajęciach rozwiążesz to w bardzo prosty sposób – farbując lub malując tkaninę własnoręcznie. Pokażemy ci, jak używa się nowoczesnych barwników i jak malować farbami do tkanin. Zobaczysz (i wypraktykujesz!), w jaki sposób za ich pomocą uzyskuje się różne efekty.

Kurs prowadzi Marzena Krzewicka, autorka bloga mananko.blogspot.com

 far01far02  far03

Podobnie jak słowo otrzymuje swój jednoznaczny sens dopiero w związku z innymi słowami, tak i poszczególne barwy uzyskują swój jednoznaczny wyraz i dokładny sens dopiero w związku z innymi barwami.
                                                                                                Johannes Itten, Sztuka Barwy.
                                                                                                Wydawnictwo d2d.pl, Kraków 2015, strona 8
Kurs obejmuje podstawowe wiadomości:
 • o teorii koloru, 
 • o postrzeganiu barwy, 
 • o podstawach kompozycji, 
 • o źródłach inspiracji.
Punktem wyjścia będzie mała martwa natura, prosta (dwa elementy + tło) np.: jabłko, kubek, talerz, szpulka nici.

kurs 01kurs 02kurs 03
   

Tym razem spojrzymy na kuchnię z zupełnie innej perspektywy. Będziemy szyły pejzaże kuchenne z warzywami w roli głównej.

Uczestniczki proszone są o przyniesienie 1 sztuki dowolnego warzywa/owocu (niekoniecznie takiego jak chcą uszyć!).


Zajęcia poprowadzi Bożena Wojtaszek, autorka bloga textilecuisine.blogspot.com

0103 

Ania Sławińska stworzyła swoją technikę szycia patchworków. To nurt art quilt. Jeden metr pracy wykonanej tą metodą składa się zwykle z kilku tysięcy kawałków materiałów. Jej oryginalna technika spotka się z dużym zainteresowaniem na wystawach, między innymi na Textil-Art-Berlin 2013.

Zajęcia poprowadzi Anna Sławińska, autorka bloga annaslawinska.blogspot.com.

lac01lac02lac05

Wykorzystujemy nawet najmniejsze kawałki materiałów, a z zajęć wychodzimy z wykonanym przez siebie dziełem. Miseczki, pudełka - pikowane lub nie pojemniki w kształcie miseczek, pudełek lub wazonów (!) można wykonać również z materiału. Są bardzo efektowne i świetnie nadają się na prezenty! Mogą mieć różne kształty – mamy dla was do wyboru około dwudziestu wykrojów.

Kurs prowadzi Ania Sławińska, autorka bloga annaslawinska.blogspot.com.

mis01mis02mis03
   

Przyzwyczaiłyśmy się do zabawy kolorowymi tkaninami i szycia „ dzióbek w dzióbek”, na skróty czy w sposób mniej formalny.

Tym razem poznamy inne materiały :

 • tyvek – trzy rodzaje i wspaniałe odkształcenia pod wpływem temperatury,
 • angelina fibers – włókna mieniące się kolorami tęczy,
 • organza – nowe możliwości prześwitującej tkaniny,
 • flizelina kolorowa – niekoniecznie do kwiatów.

 Używać będziemy innych akcesoriów. Naszymi sprzymierzeńcami będzie:

 • żelazko,
 • nagrzewnica do embosingu,
 • lutownica,
 • farby metaliczne i perłowe Jacquards Lumiera.

 Nie wyczerpuje to znanych i lubianych mixed mediów ale pozwoli to nam poznać te spektakularne i da przedsmak tworzenia art quiltów.

Uczestniczki kursu otrzymają komplet zdjęć ilustrujących etapy powstawania prac, 2 dokumenty tekstowe jak postępować z tyvekiem i angeliną hot fibers, przykładowe zdjęcia wykorzystania mixed media z internetu i tutorial szycia okładki na segregator. Będzie możliwość zakupienia niedostępnych w Polsce materiałów.

Kurs poprowadzi Marzenna Lew - zapraszam do obejrzenia przygotowań do zajęć z tyvekiem i angeliną oraz relacji z kursu który odbył się już w Toruniu:

A to są prace uczestniczek warsztatów w Toruniu.

0102  

Na tych warsztatach będziemy szyły nasze własne inicjały w średniowiecznej oprawie. 

Każda uczestniczka otrzyma wzór litery i, niczym średniowieczna mniszka, spędzi długie godziny na jej ozdabianiu. Prosimy o przyniesienie tła - kawałka tkaniny (najlepiej w kolorze neutralnym) w formacie A4 (nie większym!). 

Przydatne będą również wszelkie materiały do złocenia (złota tkanina, farba, wstążka, co kto ma), ale w przypadku ich braku nie ma problemu - dostępne będą złotka awaryjne.

Zajęcia poprowadzi Bożena Wojtaszek, autorka bloga textilecuisine.blogspot.com

030102

Jeśli kiedykolwiek zachwyciłaś się Różą Wiatrów, kolorową ważką lub barwnymi kwiatami i nie mogłaś zdobyć się na odwagę, żeby to uszyć korzystając z wydrukowanego papierowego wzoru, to ten kurs jest dla Ciebie.

Nauczymy Cię jak poprawnie drukować wzory PP.
Pokażemy, jak szybko przygotować więcej kopii tego samego elementu.
Wyjaśnimy na jakie ustawienia zwracać uwagę i jakich zasad przestrzegać podczas szycia PP
Podamy listę błędów, które najłatwiej popełnić (pewnie i tak któregoś nie unikniesz :) )
Uszyjemy gwiazdę pierwszej wielkości.

UWAGA: wymagana jest umiejętność szycia na maszynie oraz podstaw szycia patchworków i korzystania z akcesoriów

Co należy zapamiętać: Mierz dwa razy, tnij raz!

Kurs prowadzi Lenka Galińska.

pp01 pp02pp06 

Zbierasz rysunki swoich dzieci? Masz je w szufladzie? Na pawlaczu? A przecież mogą być oryginalną
ozdobą Twojego mieszkania, a dziecko poczuje się docenione, jak prawdziwy artysta.
Przed kursem przyślij nam rysunek sfotografowany lub zeskanowany. My przygotujemy go tak, żebyś
na kursie mogła uszyć patchworkową wersję papierowego rysunku. Powstanie poduszka, prosta
torba albo patchworkowy obraz. A może kiedyś uszyjesz taką kołderkę, jak ta na obrazku, składającą
się z tekstylnej kopii rysunków czteroletniej Hani.

koderkahAni1

Tego jeszcze w Szkole Patchworku nie było – to nowy kurs poświęcony technice tworzenia pictorial quilt czy pictorial art. quilt.
Często oglądamy zdjęcia, rysunki czy obrazki, często sami je robimy i czasami mielibyśmy wielką ochotę utrwalić je w innej, „szmacianej” postaci. Do tego idealnie nadaje się technika pictorial.
Na warsztatach dowiesz się jak tworzyć szablon ze zdjęcia, jak dobierać tkaniny czy kolory. Używać będziesz prostych materiałów: papier do pieczenia, przezroczysty pergamin, folie przylepne. Zastosujesz farby i najróżniejsze dodatki. Prace wykończy pikowanie, a pictorial jest stworzony do doskonalenia pikowania z wolnej ręki. 

05

Szycie patchworków przestrzennych, to bardzo ciekawy nurt art quilt. Na szkoleniu pokażemy Wam kilka metod uzyskiwania efektu 3D, między innymi:
- ciekawe sposoby zszywania tkanin,
- oryginalne marszczenia tkanin,
- wykorzystanie flizeliny rozpuszczalnej i marszczącej,
- ciekawe zastosowania papieru rozpuszczalnego.

Szkolenie poprowadzi Danka Kruszewska, nasza koleżanka quilterka, od 26 lat mieszkająca w Niemczech. Danka tak pisze o sobie:

"Kiedyś zostałam informatykiem, teraz jestem quilterką. Przed 17 laty zaczęłam od tradycyjnej narzuty „Podroż dookoła świata” i od tej pory nie uszyłam ani jednego tradycyjnego patchworku, tylko większe i mniejsze prace według swoich projektów. Od 15 lat jestem czlonkiem Niemieckiej Gildy Patchworku, a od 5 czlonkiem FrancePatch".
 
08  0306 

Faux chenille, trapunto, corded trapunto, aplikacja w 3-d, prairie points, piping, Cathedral Windows, biscuit quilting to techniki, które urozmaicą powierzchnię nie tylko narzut lub poduszek. Można je wykorzystać również w patchworkowych obrazach. Na zajęciach rozszyfrujemy znaczenie tych pojęć, pokażemy, na czym polegają poszczególne techniki. Będzie można wypróbować każdą z nich lub tylko poeksperymentować z tą, która najbardziej przypadnie do gustu.

efe1  efe2 efe3

Patchworkowe krajobrazy można szyć na wiele różnych sposobów – np. przy pomocy aplikacji albo szyjąc „po łuku”. Na tych zajęciach uczymy się szycia „po łuku”, wszywania kółek i wykorzystania tych technik przy szyciu krajobrazów.

kraj01kraj02kraj03